Dňa 30. mája 2024 sa žiaci 6. až 9. ročníka Základnej školy P. Ľupča zúčastnili exkurzie na Vodnom diele Liptovská Mara. Exkurzia bola zorganizovaná v rámci medzipredmetových vzťahov medzi fyzikou, technikou, geografiou a dejepisom.
Po príchode na miesto nás privítal náš sprievodca, pán František Nemeth, ktorý nám poskytol podrobný výklad o histórii a funkcii vodného diela. Žiaci mali možnosť oboznámiť sa s technickými aspektami priehrady, jej výstavbou a významom pre energetiku a reguláciu vodných tokov.
Geografická časť exkurzie sa zameriavala na umiestnenie a význam Liptovskej Mary v rámci Slovenska. Žiaci sa dozvedeli o okolitej krajine, ekologických dopadoch a významných geografických bodoch v blízkosti vodného diela.
V rámci dejepisnej časti sme sa venovali histórii výstavby priehrady a jej vplyvu na miestne obyvateľstvo, ktoré muselo byť presídlené z oblasti zatopenej vodnou nádržou.
V oblasti fyziky sme sa zamerali na princípy fungovania vodnej elektrárne. Žiaci sa dozvedeli, ako sa potenciálna energia vody premieňa na kinetickú energiu a následne na elektrickú energiu prostredníctvom turbín a generátorov. Sprievodca pán Nemeth nám vysvetlil aj dôležitosť premeny energie a zachovania energetických zákonov v kontexte vodných diel.
Počas celej exkurzie na žiakov dohliadali pedagógovia Mgr. Zuzana Siakeľová, Mgr. Jana Kubíková, Danka Mráziková a Mgr. Ľuboš Hošala. Všetci zúčastnení si odniesli bohaté vedomosti a nezabudnuteľné zážitky, ktoré obohatili ich vzdelanie a pochopenie interdisciplinárnych súvislostí medzi prírodnými a spoločenskými vedami.
Celá exkurzia bola úspešná a prispela k lepšiemu pochopeniu významu vodného diela Liptovská Mara v kontexte technického pokroku a jeho historického, geografického, environmentálneho a fyzikálneho dopadu.
v P. Ľupči , 30.5. 2024
Mgr. Ľuboš Hošala