Práca s počítačom

        • Štúdijný materiál k hodine

        • Práca s grafikou

          Úvod


           

          Maľby na stenách, obrazy v galériách, knihách, Časopisoch alebo aj na stránkach internetu majú v živote človeka veľký význam. Vedia nás zabaviť, zaujať, ale aj upozorniť, či dokonca odstrašiť - v každom prí­pade sú zdrojom informácií a prostriedkom komunikácie.

          Dnes poznáme veľmi veľa spôsobov, akými môžeme obrázky vytvárať. Jedným z najnovších je kreslenie a úprava obrázkov pomocou počítača. Naším úmyslom nie je naučiť vás kresliť perfektné umelecké obrázky. Snažíme sa predstaviť vám prostriedky a postupy, akými môžete obrázky na počítači vytvárať a spracovávať.

          Zošit, ktorý sa vám práve dostal do rúk, je rozdelený na dve veľké kapitoly. V nich predstavíme základné programy na spracovanie grafiky - rastrový a vektorový editor. Popritom sa naučíte, akým spôsobom sa dá grafika využiť aj v iných predmetoch a oblastiach ľudskej činnosti - v matematike, fyzike, slovenčine, pri príprave WWW stránky, ale aj v domácnosti.

          Obidve kapitoly sú ešte rozdelené na niekoľko menších častí. Na začiatku každej z nich vysvetľujeme základné pojmy, postupy a nástroje, ktoré budeme ďalej používať. Potom nasledujú úlohy na precvičenie alebo samostatné projekty. Mnohé z úloh sú uvedené aj so stručným návodom, podľa ktorého sa dajú dosiahnuť dobré výsledky. V tretej kapitole sú v krátkosti opísané najznámejšie grafické formáty.

          Aj keď sa pri vysvetľovaní odvolávame na konkrétne programy, Skicár a CorelDRAW, uvedené príklady a postupy môžete použiť aj pri kreslení v iných grafických editoroch.

          Po preštudovaní tohto zošita by ste mali poznať možnosti rastrových a vektorových editorov a mali by ste sa dokázať rozhodnúť, ktorý druh editora použijete na kreslenie alebo úpravy rôznych obrázkov.


          Obrázky sú nakreslené v rastrovom grafickom editore Skicár


          Nasledujúce obrázky ilustrujú, čo budete schopní po precvičení jednotlivých úloh vytvoriť a nakresliť:

          Obrázky sú nakreslené vo vektorovom grafickom editore CorelDRAW

          Ak s kreslením alebo s prácou na počítači práve začínate, potom dúfame, že tento zošit vám pomôže prekonať zábrany a prvé problémy. V prípade, že s kreslením na počítači už máte nejaké skúsenosti, ve­ríme, že tu nájdete nové, zaujímavé a užitočné nápady. V každom prípade budeme radi, ak svoju tvorbu neobmedzíte iba na kreslenie obrázkov, ktoré vám predkladáme. Dúfame, že ich budete sami vymýšľať a vytvárať.

          Rastrový grafický editor


          Obrázky, ktoré má počítač spracovávať, musia byť rozumným spôsobom zakódované a uložené v pamäti počítača. Hoci existuje veľké množstvo spôsobov, ako sa dá jediný obrázok zakódovať, stačí zatiaľ, keď vieme, že ho môžeme zakódovať ako:

                   rastrový obrázok - niekedy sa nazýva aj bitová mapa,

                   vektorový obrázok - čo je vlastne návod, ako sa má výsledný obrázok pomocou základných geo­metrických objektov, ako sú čiary, obdĺžniky, elipsy a ďalšie nakresliť. O vektorových obrázkoch sa dozvieme viac v kapitole Vektorový grafický editor.


          Rastrový obrázok si môžeme predstavovať ako mozaiku, ktorá sa skladá z malých farebných štvorcov - obrazových bodov (alebo jednoducho bodov).

          Obrázok je zložený z mnohých bodov, ktoré uvidíme, len keď obrázok dostatočne zväčšíme

          V pamäti býva čiernobiely rastrový obrázok najčastejšie uložený ako postupnosť 1 a 0. Ilustruje to aj nasledujúci príklad:

              Ak sa dohodneme, že čiernemu bodu zodpovedá hodnota 0 a bielemu hodnota 1, potom obrázok písmena A je v pamäti uložený ako postupnosť bitov:

          1001 0110 0000 0110- toto je jeho bitová mapa


          Zapamätanie farebného obrázka je o niečo zložitejšie. Každá farba v obrázku má svoje Číslo, ktoré môže zabrať aj niekoľko bajtov. Farebný obrázok sa potom pamätá ako postupnosť takýchto čísel:

          Ak sa dohodneme, že biela farba má číslo 0, červená 1 a žltá 2, potom bude obrázok v pamäti uložený ako postupnosť čísel: 0,1,1,0;   1,2,2,1;   1,2,1,1;   0,1,1,0

          Bitová mapa obrázka bude: 00 01 01 00     01 10 10 01     01 10 01 01     00 01 01 00

          Vytvárať a upravovať obrázky zadávaním siahodlhých postupností čísel je veľmi nepraktické. Aj preto vzniklo niekoľko programov, ktoré umožňujú manipulovať s rastrovými obrázkami rozumnejšie. Takému programu hovoríme rastrový editor. Pre prostredie MS Windows vzniklo niekoľko rastrových editorov, ukážeme si prácu v najznámejšom z nich - v programe Skicár (Paint).


           

          Úlohy

          Zakódujte nasledujúci obrázok ako bitovú mapu:

          Aký obrázok je zakódovaný v nasledujúcej postupnosti 0 a 1? Ešte prezradíme, že je to bitová mapa čiernobieleho obrázka, ktorý má rozmery 8 x 8 bodov: 00111100 10 111101

          01111110 11000011

           

           

          11011011 01100110

          11111111

          00111100

           

          Koľko bitov treba na zakódovanie obrázka vľavo?


           





          Materiál pre pondelkovú skupinu:
           
          Urobte poznámky z uvedeného materiálu:
           
          Počítač ako nástroj

          S informáciami a nástrojmi na prácu s nimi sa stretávame na každom kroku, v bežnom živote, v škole, v práci, pri zábave. Ocitli sme sa na prahu informačnej spoločnosti, teda spoločnosti, kde práca s informáciami bude každodennou záležitosťou. Bude­me musieť informácie získavať, skúmať, používať, spracúvať a prezentovať. Ale aj vedieť si z nich vybrať tie dôležité a prav­divé. A pritom si uchovať svoje súkromie, čiže informácie o sebe.

          Na prácu s informáciami dnes používame rôzne informačné a komunikačné technológie, teda techniky, metódy, postupy a prostriedky ako počítač, kalkulačku, elektronický diár, mobilný telefón... (a všetko smeruje k tomu, že tieto pomôcky sa one­dlho spoja do jedinej, ktorá ich bude všetky v sebe obsahovať).

          Ak v súčasnosti hovoríme o informačných a komunikačných technológiách, máme zvyčajne na mysli počítač, ktorý sa stal v našej dobe ich symbolom. Počítač, čiže súčiastky, z ktorých sa skladá nazývame hardvér. Programy, čiže počítačové nástro­je nazývame softvér. Iba vďaka nemu počítač „ožíva". Hardvér počítača bez softvéru nie je nástrojom na prácu s informá­ciami. Až po rozšírení o softvér umožňuje účelnú a efektívnu prácu.

          Základným softvérom každého počítača je operačný systém. To je „duša" počítača, ktorá ovláda hardvér a umožňuje, aby na počítači bežali rôzne počítačové nástroje - softvérové aplikácie. Napríklad počítačová hra, nástroj na kresleme na počítači, nástroj na písanie textov, to všetko sú softvérové aplikácie, s akými sa už skoro každý z nás stretol.

          Zvládnuť prácu s informačnými a komunikačnými technológiami znamená, pripraviť sa na svoju úspešnú budúcnosť. Už dnes (a o to viac o niekoľko rokov) nás sprevádzajú a obklopujú na každom kroku, pri každom druhu ľudskej činnosti. V tejto kapitole sa stručne oboznámime s rôznymi typmi základných nástrojov, ktoré nám počítač bežne ponúka.


           


    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Partizánska Ľupča
      • Riaditeľ:0905 918 493, 0905 336 752
        Sekretariát: 0911 357 654
      • Partizánska Ľupča 419, 032 15
        Slovakia
    • Prihlásenie